Prezentujemy Państwu ciąg dalszy Kroniki Nakła Śląskiego. Materiał tu umieszczony został zebrany oraz spisany przez pana Stanisława Markowskiego - członka Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga, żywo interesującego się historią naszej miejscowość.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym tekstem. Jeśli mają Państwo jakieś uwagi lub sugestie dotyczące tego dokumentu prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śl. im. Jana Bursiga.
Materiał do następnej kroniki Nakła Śląskiego.

Rok 2011

Wyniki wyborów samorządowych które odbyły się 21 listopada 2010 roku.

Do Rady Gminy Świerklaniec
Radni z Nakła Śl:

1.    Marek Miś
2.    Maria Friedberg
3.    Marek Cyl
4.    Teresa Cichos
5.    Jerzy Siwy

Wójtem został wybrany Kazimierz Flakus (poprzedni Baron).
Przewodniczącym Rady Gminy – Marek Cyl .
Sołtysem do 6 maja był Andrzej Sowa, po nim Gerard Nowak.

W 2011 roku w Nakle zrobiono:

1.    Wybudowano sieć2.     wodociągową z Orzecha do Nakła Śl. - 460 m.
3.    Rozpoczęto kanalizacje na terenie Nakła Śl. na ul. Chopina, Orzechowskiej i części ul. Wieczorka.
4.    Modernizacja GOK-u.
5.    Wykonanie ogrodzenia na boisku LKS „Orzeł Nakło”
6.    Modernizacja budynku przy ul. Głównej 7.

Z dniem 1 stycznia 2011 roku została zmieniona nazwa Nakła na Nakło Śląskie.

Z dniem 1 stycznia została zlikwidowana Poczta Polska, w jej miejsce została utworzona Agencja Pocztowa przy ul. Głównej 74.
Firma FHU „Dommix”, własność Gabriela Gozińska.

Dnia 14 stycznia odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze klubu sportowego „Orzeł Nakło”. Wybrano nowy zarząd:
prezes – Jarosław Wasążnik,
zastępca do spraw sportowych – J. Wielgórecki,
sekretarz – Marek Sęk,
skarbnik – M. Gołąbek.
Ze stanowiska ustąpił dotychczasowy wieloletni prezes Adam Rozenbaum.

Dnia 15 stycznia odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Wybrano zarząd w następującym składzie:
prezes – Jerzy Dulski.
sekretarz – Józef Słota,
skarbnik – Michał Słota.
Ogółem należy do związku 12 członków.
Dnia 22 stycznia odbyła się pielgrzymka parafialna do Ziemi Świętej, z Łodzi samolotem. Na czele pielgrzymki stał ks. proboszcz Eugeniusz Bill. W pielgrzymce uczestniczyło 40 osób.

Z dniem 1 lutego w Ośrodku Zdrowia lekarzem stomatologiem został Wacław Ujma. Poprzednia Maria Krawiec odeszła na emeryturę z dniem 1 grudnia 2010 roku.

Dnia 14 lutego powołano nowy zarząd Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w składzie:
przewodniczący – Konrad Hajda,
zastępca – Jerzy Bujak,
sekretarz – Irena Purgoł,
skarbnik – Zofia Anikiel.
Związek liczy 317 członków.

Dnia 26 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze OSP Nakło Śląskie. Wybrano zarząd w następującym składzie:
prezes – Gerard Nickel,
I zastępca – Grzegorz Twardawa,
II zastępca – Krzysztof Czernachowski,
naczelnik – Kazimierz Glanc,
zastępca – Marcin Kaczmarczyk,
skarbnik – Rafał Dybich,
sekretarz – Anna Wesołowska,
gospodarz – Artur Marchewka,
kronikarz – Ireneusz Bednarczyk.

Ze świata:

Dnia 20 marca w Planicy (Słowenia) Adam Małysz, skoczek narciarski, wystąpił po raz ostatni w konkursie skoków na mamuciej skoczni – wynikiem 216 m. zajął trzecie miejsce.
W dniu 11 marca Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemie, została uszkodzona elektrownia atomowa Fukuszyma. Kataklizm pochłoną 15000 ofiar.


Dnia 24 kwietnia w pomieszczeniach byłej poczty powstała firma „Subito” - biuro rachunkowe, własność Ilona Deptała.

Od 1 maja w Zespole Szkół Agroekonomicznych i Ogólnokształcących nowym dyrektorem został wybrany Sławomir Wawrzyniak. Zmienił na tym stanowisku Henrykę Pawlik.

Ze Świata:

Dnia 1 maja w Watykanie odbyła się beatyfikacja zmarłego papieża Jana Pawła II . Na uroczystość pojechało około 300 tysięcy polaków. Wśród nich prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.


Dnia 6 maja odbyły się wybory sołtysa. W głosowaniu tajnym został wybrany Gerard Nowak. Zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Sowę.

Dnia 7 maja w kościele w Nakle Śl. została odprawiona msza św. Jubileuszowa   Ks. Alfreda – Zbigniewa Knopa w 25 rocznicę święceń kapłańskich.

Dnia 8 maja dzieci z Nakła Śl. przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Ogółem 36 dzieci (18 chłopców i 18 dziewczynek). Było zimno, wiał silny wiatr.

O 10 maja nowym dyrektorem GOK-u została Barbara Miś – zmieniła na tym stanowisku Oliwię Bentkowską.

Dnia 3 czerwca uczeń nakielskiego gimnazjum Michał Pawlak w finale Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego w Warszawie pt. Kamienne Archiwów Ziemi. Zdobył II miejsce.
W konkursie regionalnym dla województwa śląskiego i opolskiego zajął I miejsce.

W dniach 30 VI – 4 VII Chór „Jutrzenka” przebywał na występach we Francji. 30 VI w Montigny – En Ostrewent – spotkanie z władzami miasta i zamieszkałymi tam polakami. 1 lipca – zwiedzanie miasta, a o godz. 19 odbył się koncert wraz z chórem Górników Polskich. Dnia 2 lipca chór „Jutrzenka” śpiewał podczas mszy św. z okazji urodzin proboszcza tego kościoła. 3 lipca brał udział we mszy św. w kościele w miejscowości Auby. 4 lipca nastąpił wyjazd do Polski, po drodze zwiedzanie Brukseli.

Dnia 6 sierpnia odbyły się uroczystości Jubileuszu 100-lecia powstania chóru „Jutrzenka”. Została odprawiona msza św. przez ks. biskupa diecezji gliwickiej Jana Wieczorka. W czasie mszy św. śpiewał chór „Jutrzenka”. Po mszy św. nastąpił przemarsz na boisko sportowe „Orzeł Nakło”. Na czele szli ze swoimi sztandarami chór „Jutrzenka” i OSP Nakło Śl. Za nimi orkiestra wojskowa i mieszkańcy. Na boisku odbyły się występy: dzieci z GOK-u, Kabarecik KGW ze Świerklańca, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Kwiaty Jesieni”, chóru „Jutrzenka”, Mateusza Jany z recitalem muzycznym oraz orkiestry wojskowej. Odbyły się też pokazy strażackie i różne atrakcje dla dzieci oraz zabawa taneczna.

Dnia 4 września odbyły się gminne dożynki w Świerklańcu.

Dnia 11 września została odprawiona msza św. z okazji Jubileuszu 40-lecia kapłaństwa naszego parafianina ks. Kamilianina Jana Piontka.

Koło Pszczelarzy dokonało wyboru nowego zarządu:
prezes – Irena Jany
sekretarz – Jerzy Wieczorek
skarbnik – Bronisław Kowalczyk.

Dnia 22 września odbyło się zebranie wiejskie na którym w głosowaniu tajnym wybrano Radę Sołecką. Skład Rady:
Mirosław Sobczak, Marek Sęk, Jacek Gerlich, Marek Piątkowic, Damian Świeży, i Krzysztof Czernachowski

W roku szkolnym 2011/12 przewodniczącą komitetu rodzicielskiego w przedszkolu została Alicja Rak.

Z kraju:

Dnia 9 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polski. Wygrała Platforma Obywatelska, uzyskując 39,18 % głosów,  na drugim miejscu PiS – 29,89 %, na trzecim Ruch Palikota – 10,02%, na czwartym PSL – 8,36%, na piątym SLD – 8,24%. Została utworzona koalicja rządowa składająca się z Platformy Obywatelskiej i PSL.
A tak głosowali mieszkańcy Nakła Śląskiego:
na Platformę Obywatelską oddano 686 głosów, na PiS 334, Ruch Palikota 109, PSL 98, i SLD 73.

Dnia 1 listopada nastąpiła awaria polskiego samolotu lecącego z Nowego Jorku do Warszawy. Pilot nie umiał wyrzucić podwozia – lądował na tzw. brzuchu. Nikomu nic się nie stało.


Dnia 9 listopada odwiedziła szkołę podstawową patronka Kaya Mirecka.

Dnia 20 listopada odszedł na emeryturę Arcybiskup Damian Zimoń z naszej byłej diecezji katowickiej. Następcą został ks. biskup Wiktor Skworc.

W roku szkolnym 2011/12 w Zespole Szkół im. Kai Mireckiej przewodniczącą komitetu rodzicielskiego została Agnieszka Fojcik.

Dnia 8 grudnia w kościele katedralnym w Gliwicach nasz parafianin Łukasz Wylężek został ustanowiony Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Św.

Przewodniczącym POD „Rozwój” w Nakle Śl. ponownie został wybrany Krzysztof Paczuszki.

Zostało sprzedana gospodarstwo szkolne należące do starostwa powiatowego w Tarnowskich Górach. Nabywcą został

LKS „Orzeł Nakło”
Rozgrywki jesienne:
I-sza drużyna zajęła 5 miejsce, trenerem był Roman Cegiełka;
II-a juniorzy 3 – miejsce, trenerem Marek Grabowski;
dwie drużyny trampkarzy, trenerem Sabina Żurek – jako zawodniczka występowała w kobiecej drużynie „Czarni Sosnowiec”, potem była grającym trenerem „Zamecie Strzybnica”, następnie grała w reprezentacji kobiet polski.

Marek Miś został dyrygentem orkiestry Tarnogórskiej.

Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich nadal jest Anna Kumosz. Koło liczy 5 członkiń.

Harcerstwo przy Zespole Szkół im. Kai Mireckiej w Nakle Śl. Drużyna harcerska „Płomienie” liczy 16 osób w trzech zastępach. Drużynową jest Aleksandra Franusik, przybocznymi Łukasz Sopot i Karolina Całka. Opieke sprawuje nauczycielka pani Anna Orlicz.

Zamek – przez cały rok trwał kapitalny remont.

Dnia 29 grudnia papież Benedykt XVI powołał ks. biskupa Jana Kopca na następce biskupa Jana Wieczorka który przeszedł na emeryturę. Nowy ordynariusz gliwicki był biskupem pomocniczym w diecezji opolskiej.

W 2011 roku został zlikwidowany sklep spożywczy na ul. Głównej w budynku p. Bursig.

Gminny Ośrodek Kultury

Zajęcia stałe:

dla dzieci – kółko teatralne, zespoły wokalne, plastyka, breakdance, balet, hip-hop, judo, ognisko muzyczne „Duo”, kryboard, saksofon, nauka gry na gitarze;
dla dorosłych – aerobik, joga, gimnastyka rekreacyjna, warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych, rysunek, malarstwo, fotografia amatorska,          szkoła językowa – niemiecki, angielski, francuski.

Parafia

Proboszczem jest ks. Eugeniusz Bill;
wikariuszem Piotr Paszko;
organistą Patrycjusz Malec;
kościelnym Alojzy Grysko.


W 2011 roku przeprowadzono remont kościoła – przebudowano mury oporowe oraz inne prace jak malowanie. Postawiono płot z cegły klinkierowej, zakupiono materiały budowlane na remont wieży.

W parafii w 2011 roku urodziło się 36 dzieci (14 chłopców i 22 dziewczynki). Zmarło 52 osoby (27 mężczyzn i 25 kobiet). Do pierwszej komunii św. przystąpiło 36 dzieci. Do bierzmowania 23 osoby. Ślubów było 13.
Parafia liczyła 3700 wiernych.

Ludność Nakła na koniec roku wg USC w Świerklańcu liczyła 3802 osoby, w tym 1943 kobiety i 1859 mężczyzn.

Rok 2011 można uznać za dobry tak dla Nakła Śl. jak i kraju. Nie było większych katastrof ani powodzi.

Pogoda:
wyjątkowo ciepła jesień, pierwszy niewielki śnieg spadł przed Bożym Narodzeniem. Większych spadków temperatur nie było do końca grudnia (temp do -4).


Na świecie:

Kryzys gospodarczy ogarnął wiele krajów Europy takich jak Islandia, Irlandia, Estonia, Grecja, Portugalia, Hiszpania i Włochy. Natomiast w Polsce zaczęto mówić o zbliżającym się kryzysie.


Rok 2012


Dnia 13 stycznia mieszkaniec Nakła Śl. Krystian Mika zdobył szczyt Kilimandżaro (wysokość 5895 m.) należący do Tanzanii Afrykańskiej.

Dnia 28 stycznia odbył się Ingres ks. biskupa Jan Kopca naszej diecezji gliwickiej.

Z kraju:

Dnia 29 stycznia oddano do użytku stadion narodowy w Warszawie.

Dnia 1 lutego zmarła Wisława Szymborska, pisarka, poetka, laureatka nagrody Nobla którą otrzymała w 1996 roku. Żyła 88 lat, napisała około 350 wierszy.


Dnia 24 lutego odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Na zebraniu przyjęto rezygnacje z funkcji przewodniczącego Romana Gatysa. Został powiększony skład zarządu do 9 osób. Nowy zarząd:
przewodnicząca – Ewa Trojan;
zastępcy – Rafał Dybich i Gerard Nickiel;
sekretarz – Marek Magda;
skarbnik – Bernard Bączkowicz;
kronikarz – Barbara Kompała;
członkowie – Jolana Prażuch, Gerard Nowak i Jacek Gerlich.

Dnia 27 lutego odbyło się Walne Zebranie członków chóru „Jutrzenka” w Nakle Śl. Prezesem chóru została Grażyna Bentkowska, dyrektorem artystycznym i dyrygentem pozostała nadal Ewa Zug.

Z kraju:

Dnia 3 marca wydarzyła się katastrofa kolejowa w pobliżu Szczekocin. Zderzyły się dwa pociągi Inter – City i Interregio. Relacji Przemyśl – Warszawa wschodnia i Warszawa Wschodnia – Kraków. W katastrofie zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Dokonano wyboru nowej Rady Parafialnej w składzie:
 
Krzęciesa Antoni, Kosmoł Grzegorz, Myśliwczyk Henryk, Wieczorek Eugeniusz, Wylężek Łukasz, Grysko Alojzy, Konopka Jan, Gębołys Hubert, Myśliwczyk Sonia, Guzy Joanna, Friedberg Maria, Szklorz Jadwiga, Miś Marek, Kozak Bogdan.

17 kwietnia w bibliotece publicznej w Nakle odbyło się spotkanie z polką zamieszkałą w Rijadzie (Arabia Saudyjska). Pod pseudonimem Tanya Valko – autorką powieści „Arabska żona i arabska córka”.

Dnia 25 kwietnia zmarł były długoletni dyrektor szkoły podstawowej w Nakle Śl. Alfred Szibielok. Tłumy mieszkańców, uczniowie, harcerze oraz delegacje harcerzy z Tarnowskich Gór i Brzezin Śl. żegnały zmarłego.

Dnia 13 maja 37 dzieci przystąpiło do pierwszej komunii św. (22 chłopców i 15 dziewczynek). Pogoda w tym dniu – zimno temperatura 14 stopni – bez opadów.

Na początku maja został wymieniony krzyż drewniany przy wejściu do lasu za kościołem – stary przegnił.

Dnia 1 czerwca przedszkole w Nakle Śl. obchodziło Jubileusz 50-lecia oddania przedszkola do użytku połączone z obchodami Dnia Dziecka, Na placu zabaw odbyły się różne imprezy.

Dnia 2 i 3 czerwca w Nakle Śl, Świerklańcu, Orzechu i Nowym Chechle odbyło się Minieuro. Udział wzięło 16 drużyn dziecięcych ubranych w barwy narodowe poszczególnych państw biorących udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Polsce od 8 czerwca do 1 lipca. Zwycięstwo w Minieuro odniosła drużyna Włoch (Andaluzja Piekary Śl.).

Z kraju:

W dniach od 8 czerwca do 1 lipca odbyły się w Polsce i na Ukrainie (zorganizowane wspólnie) Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Polska była w grupie A wraz z Rosją, Grecją i Czechami. Polska Zremisowała z Grecją 1 – 1, z Rosją również 1 – 1, a z Czechami przegrała 1 – 0 i odpadła z dalszych rozgrywek. W Polsce rozgrywano mecze na czterech stadionach nowo wybudowanych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Półfinały rozegrano na Ukrainie i w Polsce. Na Ukrainie Hiszpania wygrała z Portugalią 4 – 2, w Polsce w Włochy wygrały z Niemcami 2 – 1. Finał odbył się na Ukrainie ( w Kijowie), Hiszpania pokonała Włoch 4 – 0.

Dnia 11 czerwca odwiedziła Zespół Szkół im. Kay Mireckiej jej patronka.

Opiekę na krzyżem na rogu ul. Głównej i Szerokiej od wielu lat sprawuje rodzina państwa Kruczek. Odnawiają, zakupują kwiaty i je pielęgnują, stawiają znicze. Należy im się wielki szacunek.

Rozpoczęto remont wieży kościelnej.
W czasie remontu znaleziono tubę z dokumentami umieszczonymi w czasie budowy kościoła. Dokument jest podpisany przez fundatorów hrabiego Łazarza IV i jego żonę Marię von Donnersmarck, z datą 12 października 1893 roku. Dokument zawierał krótki opis budowy kościoła. Oprócz tego dokumentu znaleziono cztery czasopisma w języku niemieckim dla Górnego Śląska i jeden egzemplarz czasopisma „Katolik” w języku polskim. W tubie było też 14 monet, były to marki niemieckie. Oto fragment dokumentu:
„Ten oto Dom Boży został wybudowany dzięki wielkodusznej szczodrobliwości Jaśnie Wielmożnego Hrabiego Łazarza Lazy Henckel von Donnersmarck wolnego Pana na Nakle i Jego Szacownej małżonki Marii hrabiny von Shwenitz którzy uczynili to ku pomnożeniu Chwały Bożej.”

W dniach         odbyła się pielgrzymka parafialna do Chorwacji. Udział wzięło    osób . Na czele pielgrzymki stał proboszcz Eugeniusz Bill.

Zamknięty został sklep spożywczy na ul. Głównej w budynku należącym do Rafała Dybicha.

Dnia 21 i 22 lipca odbył się festyn sołecko – sportowy. W programie zabawy animacyjne dla dzieci, mecze, występy zespołów artystycznych oraz zabawa taneczna.


Ze świata:

W dniach od 27 lipca do 12 sierpnia w Londynie odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Reprezentanci Polski zdobyli 10 medali. Polska wraz z Kazachstanem uplasowała się na 30 miejscu. Zdobyto 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych medali.


Dnia 24 sierpnia w GOK-u odbyła się impreza pt. „Pożegnanie Wakacji”. Impreza odbyła się na boisku LKS „Orzeł Nakło”. W programie – zabawy animacyjne, teatrzyk interaktywny, zawody sportowe i konkursy,


Ze świata:

Dnia 25 sierpnia zmarł amerykański astronauta Neil Amstrong który w dniu 20 lipca 1969 roku jako pierwszy człowiek na świecie wylądował na księżycu i wyszedł na jego powierzchnię.


Dnia 1 września nowym dyrektorem Zespołu Szkół Podstawowych im. Kay Mireckiej został wybrany Krzysztof Kozak, poprzedni dyrektor Jerzy Mołodyj zrezygnował ze stanowiska.

Dnia 1 września odbyły się uroczystości iluminacji kościoła N.S.P.J.. Było dużo zaproszonych gości między innymi: ks. biskup Jan Wieczorek, książę Guidotto Donnersmarck (z linii świerklanieckiej), wójt gminy Świerklaniec, jego zastępca, sekretarz, przewodniczący Rady Gminy, sołtys, przedstawiciele władz z Tarnowskich Gór. Oświetlenie zewnętrzne w ramach promocji wykonała firma Tauron. Odbyły się krótkie przemówienia które wygłosili: ks. biskup Jan Wieczorek, wójt gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus, przewodniczący Rady Gminy Marek Cyl, i książę Guidotto von Donnersmarck. Na koniec głos zabrał ks. proboszcz Eugeniusz Bill. Następnie mieszkanka z Nakła Śl. Sonia Myśliwczyk odczytała dokument znaleziony na wieży podczas remontu, oto treść:
„Kiedy Jego Świętobliwość Leon XIII był papieżem wspólnoty katolickiej. Jego Eminencja  Georg kardynał Kopp, biskupem metropolitą diecezji wrocławskiej oraz Jego Wysokość Wilhelm II panował jako cesarz Niemiec i Król Prus dzisiaj 12 października 1893 roku w obecności metropolitarnego komisarza i dziekana Nerlicha z Piekar postawiono na miejscu budowy kościoła krzyż symbol Zbawiciela. Ten oto Dom Boży został wybudowany dzięki wielkodusznej szczodrobliwości Jaśnie Wielmożnego hrabiego Łazarza Henckel von Donnersmarcka wolnego Pana na Nakle i Jego Szacownej małżonki Marii hrabiny von Shweinitz którzy uczynili to ku pomnożeniu Chwały Boskiej całkowicie z własnych środków. Świątynia powinna dać mieszkańcom Nakła chwilowo należących jeszcze do parafii Żyglin sposobność wielbienia Boga oraz wypełniania kościelnych obowiązków we własnym miejscu zamieszkania w toku są przygotowania do utworzenia odrębnej parafii zaś jej patronowania podjął się stanowczo Jaśnie Wielmożny Pan hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck. Pierwsze pchnięcie łopatą na budowie kościoła wykonano 14 czerwca 1892 roku, a 18 sierpnia tegoż roku miała miejsce uroczystość położenie kamienia węgielnego co uczynił przewielebny proboszcz i ówczesny dziekan Nerlich z Piekar. Budowa dzięki pomocy Wszechmogącego Boga przebiega dotąd bez jakichkolwiek wypadków. Projekt budowli dostarczył cesarsko-królewski profesor Hugo Heer z Wiednia. Kierownikiem budowy jest hrabiowski budowniczy Franz Muller z Karłuszowca, a za roboty murarskie odpowiada mistrz murarski Karol Ogórek z Szarleja. Ciesiołką zajmuje się mistrz ciesielski Fritz Schweitzer z Bytomia. Boże Wszechmogący miej to dzieło dalej w swej łaskawej opiece i obdarz je swoim błogosławieństwem Amen.”
Nakło 12 października 1893 rok.  
Dokonano też odsłonięcia tablicy pamiątkowej informującą że kościół oświetlają gmina Świerklaniec i firma Tauron Dystrybucja. Odsłonięcia tablicy dokonali: wójt gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus, przedstawiciel firmy Tauron Łukasz Zimnoch oraz książę Guidotto Henckel von Donnersmarck oraz ksiądz proboszcz Eugeniusz Bill. Na koniec wysłuchano koncertu Beaty Bednarz, a po nim nastąpiło oświetlenie zewnętrze kościoła.

Dnia 2 września odbyły się powiatowe dożynki w Świerklańcu połączone ze świętem plonów. Gościem honorowym był książę Guidotto von Donnersmarck. Obchody rozpoczęła msza św. Po niej parkowymi alejkami przeszedł korowód pod scenę gdzie odbyła się ceremonia wręczenia bochnów chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Gospodarzami dożynek byli Krystyna Kupka z Miedar i Antoni Żurek ze Świerklańca. Bochen chleba wręczono wicestaroście powiatu Andrzejowi Pilotowi, wójtowi Kazimierzowi Flakusowi oraz hrabiemu Guidotta. Następnie odbyły się występy artystyczne. Wystąpiła też Tarnogórska orkiestra pod dyrekcją Marka Misia.

Na sesji Gminnej Rady Świerklaniec w dniu 30 sierpnia podjęta została uchwała o zaliczeniu ul. Powstańców Śl. w Nakle z ulicy powiatowej na gminną.

Dnia 20 września odbyło się zebranie wiejskie na którym został podzielony fundusz sołecki. Zebranie podjęło też uchwałę zobowiązującą wójta gminy Świerklaniec Kazimierza Flakusa do zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie odpowiedniej kwoty na pokrycie kosztów wydania kroniki Nakła Śląskiego za lata 1945-2010.

Przewodniczącą komitetu rodzicielskiego w Zespole Szkół Podstawowych im. Kay Mireckiej za rok szkolny 2012/13 została wybrana ponownie p. Agnieszka Fojcik.

Dnia 29 września zmarła Barbara Kwaśnik, były wójt, wicewójt, dyrektor szkoły podstawowej w Nakle oraz kurator oświaty w Katowicach.

Dnia 1 października zmarła najstarsza mieszkanka Nakła Śl. Marta Opara w wieku 97 lat.

Przewodniczącym komitetu rodzicielskiego w przedszkolu na rok szkolny 2012/13 został wybrany Piotr Paruzel.

Dnia 12 października w Zespole Szkół Podstawowych im. Kay Mireckiej obchodzono jubileusz 100-lecia szkoły. Została odprawiona msza św. na której został poświęcony sztandar ufundowany przez fundację Kay Mireckiej „Dzieci Śląska”. Po mszy św. w hali sportowej odbyła się akademia na którą zaproszono absolwentów oraz gości. Następnie odbyło się zwiedzanie szkoły i wspomnienia absolwentów – obejrzenie klas do których uczęszczali.

Staraniem Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga w październiku miały miejsce prace konserwacyjno – pielęgnacyjne drzew w Alei Lipowej w Nakle Śląskim. Koszta prac zostały pokryte z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie 27 120 zł odraz z Urzędu Gminy w Świerklańcu w kwocie 6780 zł.

Ze świata:

Dnia 14 października skoczek spadochronowy Felix Baumgartner ( z Austrii) wykonał skok spadochronowy z największej wysokości w historii – skoczył z ponad 39 tysięcy metrów. Skok trwał niecałe 4,5 minuty. Ustanowił też rekord prędkości swobodnego spadania. Przekroczył również barierę dźwięku.


GOK

W 2012 roku prowadził następujące zajęcia:
dla dzieci – nauka języka angielskiego, zajęcia plastyczne, warsztaty artystyczne – rysunek, malarstwo, taniec hip-hop, tańce breakdance, taniec nowoczesny, zespół taneczny „Nowość”, nauka gry na keyboardzie, gry na gitarze, zajęcia teatralne, zajęcia wokalne, szachy, papieroplastyka;
dla dorosłych – język angielski, warsztaty artystyczne, joga, aerobik, szachy, kółko rękodzieła, chór „Jutrzenka”.

OSP otrzymała dotacje z Urzędu Gminy w Świerklańcu w sumie 650 tysięcy złotych  na dofinansowanie zakupu samochodu ratunkowo-gaśniczego.

Na początku października został otwarty nowy sklep spożywczy „Żabka” własność Alicji Meres w budynku należącym do rodziny Bursig przy ul. Głównej.

Na sesji Rady Gminy w dniu 25 października zaakceptowano i przyjęto do realizacji koncepcje przebudowy oczyszczalni ścieków Lemna na oczyszczalnie pracującą w układzie przepływowym 150 metrów sześciennych dla wszystkich sołectw gminy.

Dnia 7 listopada jako pierwszą w Polsce w województwie lubuskim wprowadzono telewizję cyfrową.

W dniach 16 i 17 listopada w Kielcach odbyły się mistrzostwa Europy seniorów Open, młodzieżowców do lat 22 i kadetów 15, 16 lat w karate. Mieszkanka Nakła Śląskiego Marta Lubos w wadze do 60 kg zdobyła brązowy medal.

Przez cały rok trwał remont zamku, dnia 29 listopada w konkursie dyrektorem Centrum Kultury Śląskiej po ukończeniu robót w zamku został wybrany Stanisław Zając, mieszkaniec Nowej Wsi tworoskiej. Centrum kultury Śląskiej będzie mieściło się w zamku.

Dnia 14 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. J. Burskiga. Na spotkaniu byli zaproszeni goście, między innymi ks. proboszcz Eugeniusz Bill, radna sejmiku wojewódzkiego pani Dziuk, wójt gminy Kazimierz Flakus, wicewójt Iwanicki, przewodniczący Rady Gminy Marek Cyl, sołtys Gerard Nowak i inni goście. Panowała miła atmosfera, dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy.

Dzień 12.12.2012 – w Nakle Śl. dzień jak co dzień, nic się nie działo. Spadł śnieg kilkucentymetrowy, temperatura -3 stopnie, a w kraju w mediach mówiono o zamierzonym zwolnieniu z fabryki samochodów osobowych w Tychach – 1500 pracowników, oraz w PLL Lot 400 pracowników. Na Śląsku nie wyjechało na trasy około 100 pociągów z powodu złej organizacji pracy na PKP.

 Boże Narodzenie – święta bez śniegu, stopniał przed świętami. Temperatura do +5 stopni.

Parafia:

Urodziło się 35 dzieci (20 chłopców i 15 dziewczynek) i tyle zostało ochrzczonych. Zmarło 41 mieszkańców (23 mężczyzn i 18 kobiet). Do bierzmowania przystąpiło 25 osób. Śluby – 17 par.
Parafia liczy 3700 wiernych.
Ważniejsze inwestycje parafialne:
remont wieży głównej i dwóch bocznych;
wykonano altanę na skład drewna;
renowacja stacji drogi krzyżowej i ławek;
wykonano nowy ołtarz boczny – Matki Bożej Sykstyńskiej;
wykonano nowe krzyże w przedsionku głównego wejścia;
wykonano oświetlenie kościoła;
zakupiono 3 ornaty mszalne;
zakupiono opał na zimę.

Sport

W rozgrywkach jesień 2012 drużyna LKS „Orzeł Nakło” zajęła 5 miejsce.

OSP w Nakle Śląskim – do pożaru wyjeżdżała ponad 100 razy.
W listopadzie zakupiła samochód ratunkowo-gaśniczy marki MAN.

Materiał zebrał Stanisław Markowski.