Wycieczka do Wolfsberga

W dniach 30.04 - 2.05.2016 r. członkowie naszego Stowarzyszenia wraz z zaproszonymi osobami, brali udział w wycieczce do miejscowości Wolfsberg - rodzinnego miasta Donnersmarcków, którzy niegdyś zarządzali naszym sołectewem.

Wycieczka rozpoczeła się nocnym wyjazdem spod Ośrodka Zdrowia w Nakle Śląskim. Do miejsca docelowego - Hotelu Torwit w Wolfsbergu - dotarliśmy przed godziną 10:00. Po rozpakowaniu bagaży rozpoczęliśmy zwiedzanie posiadłości Donnersmarcków: na zamku dane było nam obejrzeć wiele pomieszczeń rodowych i pamiątek rodzinnych. Na zakończenie zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do jednej ze średniowiecznych sal na słodki poczęstunek, który stanowił m.in. słynny Tort Sachera oraz przepyszna kawa Hornig, wypalana wyłącznie w Austrii.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż z powodu ważnych spraw rodzinnych i wyjazdu do Wiednia, na miejscu nie mógł być obecny hrabia Andreas z rodziną.

Następnym punktem programu wycieczki była piesza wędrówka do Mauzoleum Donnersmarcków. Na cmentarzu przylegającym do Mauzoleum mogliśmy zobaczyć groby członków rodu hrabiowskiego, w tym ostatniego panującego w Nakle - Hrabiego Łazarza V.

Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy również Ochotniczą Straż Pożarną "Freiwillige Feuerwehr Wolfsberg". Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów, co na pewno bedzie procentowało w przyszłych latach działalności naszego Stowarzyszenia. Ostatnim punktem pierwszego dnia była uroczysta obiadokolacja w hotelowej restauracji.

Drugi dzień pobytu rozpoczeliśmy od mszy świętej w kościele parafialnym w Wolfsbergu. Około godziny 11:00 ruszyliśmy na zwiedzanie Wolfsberga i okolic z niemieckojęzycznym przewodnikiem. Pomimo niesprzyjającej aury udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do wioski St. Michael na biesiadę. Odbywała się ona w lokalu agroturystycznym w bardzo ciepłej i wesołej atmosferze. Zostaliśmy poczęstowani specjałami kuchni regionalnej i swojskimi wyrobami, przygotowanymi przez gospodarzy.

Trzeciego dnia pobytu - po śniadaniu, udaliśmy się autokarem do Wiednia. W godzinach 12:00 - 14:00 zwiedzaliśmy Zespół Pałacowo-Parkowy Schonbrunn. Po Wiedniu oprowadziła nas licencjonowana przewodniczka Elwira Rudecka. Razem z nią objechaliśmy najsłynniejszą aleję miasta Ringstrasse, która powstała w miejscu murów obronnych miasta. Zobaczyliśmy Parlament, Ratusz i Kościół Wotywny, Muzeum Sztuki Użytkowej MAK. Następnie w trakcie krótkiego spaceru można było zrobić sobie zdjęcie ze "Złotym Straussem" w Stadtparku. Zwiedziliśmy również uice i place staróki wiedeńskiej, Albertinę, cesarską rezydencję Hofburg, ekskluzywny Kohlmarkt, piękny plac Graben z Kolumną Morową, gotycką Katedrę św. Szczepana, zaułki przy katedrze, kościół zakonu krzyżackiego, dom Mozarta.

W czasie pobytu w Wiedniu towarzyszyła nam również pani Alina Wyżgoł - pilotka wycieczek pochodząca z Nakła Śląskiego, a na stałe mieszkająca w Wiedniu.

Bogatsi o nowe doświadczenia około 21:00 wyruszyliśmy z Wiednia w drogę powrotną do Nakła Śląskiego.

 

Zdjęcia w wyjazdu można obejrzeć w Galerii na naszym profilu na Facebooku.

 

Życzenia noworoczne

Na początku nowego roku, w związku z nadaniem honorowego członkostwa Hrabiemu Andreasowi Henckel von Donnersmarck, nasze Stowarzyszenie otrzymało wspaniałą kartę okolicznościową od naszego honorowego członka. Oto jej treść:


Wielce Szanowne Panie i Szanowni Panowie !

Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim członkom Zarządu Stowarzyszenia za przyznanie mi godności Członka Honorowego Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Z tego powodu, jak również za otrzymanie kunsztownej statuetki bardzo się ucieszyłem. Tytuł Członka Honorowego jak i statuetka umocni więzi między moją starą ojczyzną, Górnym Śląskiem i domem moich przodków.

Z najlepszymi życzeniami, spełnionego Nowego Roku 2013

Hrabia Andreas Henckel von Donnersmarck

 

Honorowe członkostwo

List Hrabiego Andreasa Henckel von Donnersmarck dot. przyjęcia Członkostwa Honorowego Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga

 

Tłumaczenie:

Z najserdeczniejszym podziękowaniem potwierdzam otrzymanie Państwa pisma z dnia 6 września. Czuję się zaszczycony tym, iż proponują mi Państwo tytuł członka honorowego, który bardzo chętnie przyjmę.

Jak to tylko możliwe i rozsądne, spełnię Państwa prośbę dotycząca przesłania skanów zdjęć moich przodków. W związku z powyższym proszę o przesłanie Państwa e-maila, abym drogą elektroniczną mógł przesłać zdjęcia.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za nadanie honorowego członka Stowarzyszenia i pozostaję z szacunkiem.