"Od ogółu do szczegółu - litrerackie wędrówki z Sherlockiem Holmesem" to projekt, który był realizowany od sierpnia do października 2014 roku w ramach programu "Partnerstwo publiczno - społeczne", ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarządzanego przez Instytut Książki. Na realizację zadania otrzymaliśmy dotację w wysokości 7000 zł.

Realizacja projektu była wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerklańcu. Zgodnie z założeniami ministerialnego programu głównym celem zadania była integracja lokalnej społeczności wokół biblioteki. Celami szczegółowymi, wynikającymi już ze specyfiki projektu, były m.in.:

- wzrost zainteresowania powieścią detektywistyczną wśród mieszkańców gminy Świerklaniec;

- zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po książki jako po ciekawą formę rozrywki;

- przybliżenie czytelnikom najnowszych trendów w gatunku powieści detektywistycznej, zwrócenie uwagi zarówno na klasycznych, jak i współczesnych twórców polskich i zagranicznych;

- ukazanie powieści detektywistyczną jako gatunku literackiego, który pobudza wyobraźnię, wymusza myślenie i rozwija proces analizy; skonfrontowanie powieści detektywistycznej z kryminalną.

Projekt zakładał zorganizowanie wielu atrakcji, spośród których udało się zrealizować m.in. spotkania autorskie dla dzieci oraz dorosłych z takimi postaciami jak: pisarze Paweł Beręsewicz, Arkadiusz Niemirski, Mariusz Czubaj. Zorganizowano również warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem dla dzieci (Noc Detektywów), niesamowite warsztaty z Michałem Malinowskim - dyrektorem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, spotkanie z Romanem Hulą - autorem powieści "Glina" i byłym Komendantem Głównym Policji, a także spotkanie z Rafałem Biczysko - rzecznikiem Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.

W trakcie trwania projektu w Filii nr 1 Gminnej Biblioteki Publicznej można było zobaczyć też wystawę literatury kryminalnej i detektywistycznej.

Zakończeniem projektu był Piknik Detektywistyczny, który zorganizowaliśmy we współpracy z nakielską Ochotniczą Strażą Pożarną.


 

 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com