Spotkania Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 20:00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Głównej 52 w Nakle Śląskim. Zapraszamy!
 

 

Ewa Trojan, pochodząca z Nakła Śląskiego, w konkursie została wybrana dyrektorem Tarnogórskiego Centrum Kultury.

Dnia 16 lutego została odprawiona msza święta dziękczynna z okazji Jubileuszu czterdziestej rocznicy święceń kapłańskich kamilianina Antoniego Bednarczyk.

Ze sportu:

W Soczi (Rosja) w dniach od 7 - 23 lutego odbyła się Zimowa Olimpiada. Polacy zdobyli sześć medali. Kamil Stoch na normalnej skoczni – złoty medal (105,5 i 103,5 m), Kamil Stoch na dużej skoczni – złoty medal (139 i 132,5 m), Zbigniew Bródka w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m – złoty medal, Justyna Kowalczyk w biegu narciarskim na 10 km – złoty medal, drużyna kobiet na dystansie 1500 m – srebrny medal, drużyna męska na dystansie 1500 m – brązowy medal.

 

Dnia 20 marca w kościele NSPJ w Nakle Śląskim odbyło się Bierzmowanie z parafii Nakło, Świerklaniec, Orzech i Nowe Chechło. Ogółem wzięły udział z Nakła Śląskiego 23 osoby. W Bierzmowaniu uczestniczył biskup.

Zima 2013/2014 była bardzo łagodna, Tylko przez kilka nocy temperatura wynosił -10 stopni. Nie było opadów śniegu, tylko jeden raz spadło około 3 centymetrów.

Powstały nowe ulice w Nakle Śląskim. Są to: ulica Wisławy Szymborskiej, Jarzębinowa, Jutrzenki, Wyciślaka, Sławomira Mrożka, Rekreacyjna, Na Wzgórzu i Lasowicka.

Dnia 24 kwietnia została odprawiona msza święta upamiętniająca setną rocznice urodzin Jana Karskiego. Na mszy św. obecni byli uczniowie Zbiorczej Szkoły im. Kai Mireckiej oraz sama patronka.

Dnia 27 kwietnia w kościele odbył się wieczór poetycko-muzyczny z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Został poświęcony witraż przedstawiający papieża, ofiarowany przez firmę Ireneusza Franusik.

Dnia 27 kwietnia odbyła się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Od tej chwili zostali wyniesieni na ołtarze, zostali ogłoszeni świętymi. Msze św. kanonizacyjną odprawił papież Franciszek przy udziale papieża emeryta Benedykta XVI. We mszy św. wzięło udział około 150 kardynałów, 1000 biskupów, 6000 księży i około 800 000 wiernych z całego świata. Z Polski obecny był Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. Na uroczystości przyjechało około 100 delegacji państwowych. Z Polski przyjechało 170 autobusów, 50 samolotów czarterowych, wiele pociągów, a nawet i rowerów. Jan Paweł II był papieżem przez 27 lat, a Jan XXIII przez 5 lat.

W dniach od 25 czerwca do 5 lipca odbyła się pielgrzymka parafialna do Włoch (San Giovanni Rotondo, Padwa, Monte Cassino i Rzym).

Dnia 9 maja odbyła się promocja Kroniki Nakło Śląskiego, lata 1945 – 2010, spisanej przez Stanisława Markowskiego przy udziale mieszkańców. Promocja odbyła się w bibliotece. Przybyło na nią około 60 mieszkańców. Obecny był Wójt Gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus, Przewodniczący Rady Gminy Marek Cyl, Sołtys Gerard Nowak, wydawca tej kroniki Wyżgoł, autor Stanisław Markowski, Przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego Ewa Trojan oraz wielu członków Stowarzyszenia. Obecna była też redaktor „Gwarka” Kulińska. Swoją obecnością zaszczyciła też radna Sejmiku Śląskiego w Katowicach Barbara Dziuk. Wszystkich obdarowano wydaną kroniką.

Dnia 15 maja w zamku odbyła się wystawa prac śp. Alfreda Szibieloka. Wystąpił chór „Jutrzenka”. Na wystawę przybyło wielu mieszkańców oraz gości. Obecny był Wójt Gminy Kazimierz Flakus, Przewodniczący Urzędu Gminy Marek Cyl, Sołtys Gerard Nowak. Przybyli dawni harcerze którzy współpracowali z Alfredem Szibielokiem z Brzezin Śląskich, Katowic i Tarnowskich Gór. Wystawę zorganizowała Rada Sołecka i Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Burskiga. Na zakończenie zaproszono na poczęstunek.

Dnia 17 maja został powołany przez Ojca Świętego nowy Prymas Polski. Został nim arcybiskup Wojciech Polak. Dotychczasowy Prymas arcybiskup Józef Kowalczyk odszedł na emeryturę.

Dnia 25 maja zmarł gen. Wojciech Jaruzelski, były I Sekretarz KC PZPR, kontraktowy Prezydent Polski w latach 1989-1990.

Dnia 25 maja odbyły się wybory w Polsce do Europarlamentu. A oto wyniki: PiS – 31,78, PO – 32,13, SLD – 9,44, PSL – 6,80, Korwin – 7,15. Mandaty poselskie: PO – 19, PiS – 19, SLD – 5, Korwin-Mikke – 4, PSL – 4. A tak głosowali mieszkańcy Nakła Śląskiego: na PO oddano 273 głosy, na PiS - 174, na Korwina – Mikke - 52, na Palikota - 28, na SLD - 26, Solidarna Polska – 23, PSL – 16, Gowin – 6, Narodowcy – 5, Zieloni – 6.

 

Ze sportu:

W dniach 30 i 31 maja odbyły się w Baku (Azerbejdżan) Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów w Karate. Marta Lubos zdobyła brązowy medal w kategorii do 55 kg.

 

Dnia 19 czerwca obchodzono uroczystości Bożego Ciała. Procesja przeszła ulicami Główną, Wąską, Obłoków i Górną. Ołtarze rozmieszczone były: pierwszy – Klasztor sióstr, drugi na ulicy Górnej, trzeci – Kaplica św. Jakuba, czwarty – grota przy kościele.

Dnia 27 czerwca nastąpił wyjazd pielgrzymki parafialnej do Włoch.

Dnia 17 lipca samolot Malezyjskich linii lotniczych Boeing 777 lecący z Amsterdamu do Kuala-Lumpur został zestrzelony w Okręgu Donieckim na Ukrainie. Na pokładzie było 298 pasażerów z 10 państw, najwięcej z Holandii – 193 osoby, z tego 80 dzieci. Wszyscy zginęli.

Dnia 21 lipca odchodzi ze stanowiska dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych mgr. inż. Sławomir Wawrzyniak, a pełniącym obowiązki dyrektora zostaje mgr. inż. Adam Lisiecki.

Z dniem 19 sierpnia odszedł z naszej parafii ksiądz wikariusz Piotr Paszko, do parafii w Pyskowicach.

Dnia 21 sierpnia przyszedł do naszej parafii ksiądz wikariusz Artur Sznajder, z parafii Gliwice Sośnica.

Dnia 20 sierpnia zmarł ksiądz Antoni Bednarczyk, kamilianin pochodzący z Nakła Śląskiego.

Dnia 31 sierpnia odbyły się w Świerklańcu powiatowo-gminne dożynki. O godzinie 12.30 została odprawiona msza św. Następnie wystąpiła Tarnogórska Orkiestra Dęta oraz nastąpiło otwarcie dożynek. W zaprzężonej w konie bryczce jechali starostowie dożynek, rolnicy Anna i Ewald Kowalikowie wiozący dorodny bochen chleba. Do powozu zaproszono księcia Guidotto Henckel von Donnesmarck, który w tym czasie przebywał w Polsce. W korowodzie oprócz władz powiatu ze Starostą Lucyną Ekkert oraz Wójtem Świerklańca Kazimierzem Flakusem, gospodarzem dożynek, w korowodzie wzięło udział wielu mieszkańców gminy. Wśród gości byli Wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk-Poździej, posłowie Krystyna Szumilas i Tomasz Głogowski, wicewojewoda Andrzej Pilot, burmistrzowie i wójtowie Powiatu Tarnogórskiego, oraz wielu innych gości. Było Koło Gospodyń Wiejskich z Orzecha i Nakła Śląskiego. Na scenie starostowie dożynek wręczyli bochen chleba gospodarzom powiatu i gminy.

Dnia 12 września w GOK'u odbyło się spotkanie z Kayą Mirecką oraz promocja jej książki pod tytułem „Jan Karski człowiek, któremu powiedziałam prawdę”. Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości. Był Wójt Urzędu Gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus, Przewodniczący Marek Cyl, Sołtys Gerard Nowak i ksiądz proboszcz Eugeniusz Bill.

Dnia 17 września odbyło Zebranie Wiejskie.

Dnia 21 września odbyły się dożynki parafialne, o godzinie 10.30 została odprawiona msza św. żniwna do Bożej Opatrzności jako podziękowanie za tegoroczne zbiory.

 

Ze sportu:

W dniach od __?__do 21 września odbyły się w Polsce mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn. Polska zdobyła mistrzostwo świata. Mecz finałowy został rozegrany w Spodku w Katowicach. Polska wygrała z Brazylią 3,1. Brązowy medal zdobyły Niemcy, wygrywając z Francją 3,0. Na finałowym meczu obecny był Prezydent Bronisław Komorowski, który wręczył złote medale siatkarzom.

Dnia 22 września odbyło się Zebranie Wiejskie.

Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego w przedszkolu na rok 2014/2015 został wybrany Piotr Paruzel.

 

Przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego w szkole podstawowej i gimnazjum została wybrana ponownie Agnieszka Fojcik.

 

Ze sportu:

Dnia 11 października na stadionie narodowym został rozegrany mecz piłkarski pomiędzy Polską i Niemcami w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Polska wygrała 2:0. Strzelcami byli Mila i Milik.

 

Dnia 19 października odbyła się beatyfikacja papieża Pawła VI.

Dnia 16 listopada odbyły się wybory samorządowe. Radnymi do Rady gminy w Świerklańcu zostali wybrani:

 1. Jerzy Siwy – 116 głosów;

 2. Marek Miś – 127 głosów;

 3. Jacek Gerlich – 133 głosy;

 4. Jarosław Wąsążnik – 121 głosów;

 5. Tomasz Kania – 107 głosów.

Wybory wójta:

I tura:

Marek Cyl – zdobył 2024 głosy (45,22%);

Kazimierz Flakus – 1939 głów (43,32%);

II tura:

Marek Cyl – 2444;

Kazimierz Flakus – 1962.

Frekwencja krajowa w II turze – 39,97%.

Dnia 1 grudnia na sesji Rady Gminy w Świerklańcu wybrano Przewodniczącego. Został nim Jerzy Siwy, mieszkaniec Nakła Śląskiego.

Dnia 9 grudnia w Pałacu Kawalera w Świerklańcu odbyło się ślubowanie nowego Wójta Marka Cyla na kadencje 2014 – 2018. Sesja miała uroczysty charakter, przybyło dużo gości, wśród nich: burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Olszewski, burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor, poseł Tomasz Głogowski, radny Sejmiku Andrzej Sławik, Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj oraz mieszkańcy Nakła Śląskiego i Świerklańca.

 

Ze sportu:

W rozgrywkach rundy jesiennej „Orzeł” Nakło zajął 13 miejsc. Nastąpiła zmiana trenera, Radosława Osadnik zastąpił Roman Cegiełka.

 

Pogoda – lato dość pogodne, jesień wyjątkowo ciepła. Ciepły listopad i grudzień do 26, w tym dniu spadł pierwszy śnieg, temperatura w dzień -2 do -3 stopni, nocą do -10.

Najpiękniejszą posesją przystrojoną świątecznymi iluminacjami była posesja państwa Wolaków z ulicy Tysiąclecia. Tak przystrajana jest od kilku lat. Często mieszkańcy przychodzą ją oglądać.

Parafia:

Urodziło się 29 dzieci (14 chłopców i 15 dziewczynek).

Zmarło 30 osób (16 mężczyzn i 14 kobiet).

Ślubów 14.

Sakrament Bierzmowania przyjęły 23 osoby.

Inwestycje:

Wykonano nowy tynk wewnątrz wieży kościelnej.

Wykonanie i montaż żaluzji w wieży kościoła.

Uzupełniono i zakonserwowano podłogę dzwonnicy.

Malowanie konstrukcji dzwonów

Remont głównych schodów do kościoła.

Wykonano nowe podłącze energii elektrycznej do kościoła, z naziemnego na podziemne.

Wykonano nowy dębowy ołtarz Miłosierdzia Bożego.

Wykonano nową bramę kutą przy budynku plebani.

Ludność na koniec 2014 roku wg USC wynosi ogółem 3812 z tego mężczyzn 1868, kobiet 1944.

Najpiękniejszą posesją w Nakle, przystrojoną świątecznymi iluminacjami byłą posesja państwa Wolaków z ul. Tysiąclecia. Tak przystrajana jest od kilku lat.

Filia biblioteki w Nakle Śląskim:

 1. Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem, promujące jego najnowszą książkę „Między wariatami. Opowieści terenowo – przygodowe”. Meller jest reporterem i felietonistą.

 2. Spotkanie z Edwardem z Wyżgołem, członkiem Śląskiej Izby Turystyki, właścicielem biura turystycznego Ed-Fel w Nakle Śląskim, autorem przewodnika „Atrakcje turystyczne ziemi tarnogórskiej”.

 3. Spotkanie autorskie z Markiem Szołtysikiem – śląskim pisarzem, dziennikarzem i historykiem.

 4. Spotkanie ze Stanisławem Markowskim, promocja „Kroniki Nakła Śląskiego 1945-2010”.

 5. Spotkanie autorskie z Kayą Mirecką-Ploss, organizowane było wraz z fundacją Dzieci Śląska im. Kayą Mireckiej-Ploss. Gośćmi specjalnymi byłą Anna Mieszkowska, teatrolog, pracownik Polskiej Akademii. Okazją było wydanie jej najnowszej książki pod tytułem „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”.

 6. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, tłumaczem i leksykografem.

 7. Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, polskim powieściopisarzem, satyrykiem i dziennikarzem.

 8. Spotkanie autorskie z Romanem Hulą, oficerem Policji, byłym komendantem głównym Policji.

 9. Spotkanie z Rafałem Biczysko, rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.

 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com