Spotkania Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 20:00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Głównej 52 w Nakle Śląskim. Zapraszamy!
 

 

Poniżej przedstawiamy kolejne części Kroniki Nakła Śląskiego, spisywanej przez Pana Stanisława Markowskiego. Materiały te są publikowane wyłącznie na naszej stronie.

Zapraszamy do zapoznania się !

 

W Urzędzie Gminy w Świerklańcu pracowała na stanowisku naczelnika wydziału Organizacyjnego, Promocji, Strategii i Rozwoju Ewa Trojan.

Z kraju:

Dnia 23 stycznia w wieku osiemdziesięciu trzech lat zmarł były prymas Polski – Józef Glemp (senior kardynał), był on też metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim.

Ze Świata:

Dnia 28 lutego, godzina 20.00 abdykował papież Benedykt XVI, z powodu złego stanu zdrowia przeszedł na emeryturę w wieku osiemdziesięciu sześciu lat. Był to Joseph Ratzinger – Niemiec. Sprawował urząd papieża przez 7 lat i 10 miesięcy ( był 266 papieżem), pełnił posługę papieża od 19 kwietnia 2005 r.

Dnia 13 marca 2013 r. o godzinie 19.06 konklawe wybrało nowego papieża został nim Jorge Mario Bergoglio – Jezuita. Wcześniej był prymasem i kardynałem Argentyny. Został wybrany w piątym głosowaniu, przyjął imię Franciszek. W chwili wybrania miał siedemdziesiąt sześć lat.

Dnia 18 marca Agencja Pocztowa powróciła na poprzednie miejsce na ulicę Główną 62, gdzie była poczta. Właścicielem Agencji jest mgr. Ilona Deptała.

Dnia 23 marca odbyło się zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. J. Bursiga .

Ze sportu:

Dnia 23 i 24 marca w Suchym Lesie odbył się dziesiąty Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo i Otwarty Puchar Polski Młodzików i Młodziczek. Karolina Cichy z Nakła Śląskiego w kategorii U15 w wadzę 44 kilogramów zajęła drugie miejsce.

 

Dnia 2 kwietnia w GOK'u odbyło się spotkanie z Marcinem Tyrolem, aktorem – mieszkańcem Nakła.

Dnia 31 marca – 1 kwietnia wielkanocne święta były na biało, nasypało śniegu, a po świętach nadal dosypywało.

W kwietniu została przeniesiona kwiaciarnia, mieszcząca się przy sklepie monopolowym, do budynku własność Rafała Dybicha po drugiej stronie ulicy Głównej. Właścicielem kwiaciarni jest Dariusz Sojka.

Dnia 27 kwietnia odbyło się poświęcenie nowego wozu strażackiego marki MAN.

W Budynku Rafała Dybicha, obok kwiaciarni, powstał nowy sklep cukierniczo – piekarniczy należący do _______.

W drugiej połowie kwietnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia w Nakle odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Duży sukces odnieśli uczniowie tej szkoły – Mateusz Wojtala dobył drugie miejsce w kategorii produkcja zwierzęca. Również drugie miejsce zajął Sebastian Kubosz w kategorii produkcji roślinnej. Trzecie miejsce w kategorii żywienie człowieka i gospodarstwo domowe zdobyła Justyna Baron.

Dnia 1 maja odbył się wyjazd pielgrzymki parafialnej do Wilna.

Dnia 9 maja odbyła się wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Sufragana Gerarda Kusza. W tym dniu ks Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży III klas gimnazjum (36 osób).

Dnia 12 maja odbyły się uroczystości I Komunii Świętej. Przystąpiło 39 dzieci (chłopców – 18, dziewczynek – 21).

Dnia 20 maja została wprowadzona telewizja cyfrowa na obszarze województwa Śląskiego.

Dnia 27 maja nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Kultury Śląskiej, mieszczące się w zamku w Nakle Śląskim. Na uroczystość otwarcia przybyło 150 zaproszonych gości. Wśród zaproszonych byli: Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska i Wiceminister Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Został zabudowany podjazd dla osób niepełnosprawnych do Biura Pomocy Społecznej, mieszczącego się w budynku dawnej rady osiedlowej w Nakle.

Dnia 1 września w Nakle Śląskim odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, potem barwny korowód przemaszerował do parku przy zamku i tam zostały wręczone bochny chleba, z tegorocznych zbiorów, Staroście Powiatu Lucynie Ekkert i Wójtowi Gminy Świerklaniec Kazimierzowi Flakusowi przez starostów dożynek którymi byli rolnicy z Nakła Śląskiego Amalia i Henryk Piątkowie. W dożynkach wzięło udział wielu gości, wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych i służb mundurowych. Następnie odbyła się część artystyczna, a potem zabawa taneczna.

Dnia 12 – 18 września odbyła się pielgrzymka parafialna do Fatymy (Portugalia). Udział wzięły 52 osoby, na czele pielgrzymki stał ks. proboszcz E. Bill. W Fatymie odwiedzono kaplicę Objawień Białej Pani na Polach Kotliny Pokoju, w następnych dniach Aljustrel wioski pastuszków, Tomar kompleks klasztorny Zakonu Chrystusowego, Batachla – klasztor Matki Bożej Zwycięskiej. Następnie spacer nad oceanem Atlantyckim, zwiedzenie Lizbony, następnie powrót samolotem.

Dnia 17 września odbyło się zebranie wiejskie.

Dnia 21 września w zamku odbyło się pierwsze Powiatowe Forum organizacji pozarządowych. Na Forum przybyli wicewojewoda Pilot, starosta powiatowy Lucyna Ekkert, zastępca starosty, radna sejmiku województwa Śląskiego Barbara Dziuk. Obyły się konferencje, prezentacje i wystawy. Odbył się też pokaz ratownictwa medycznego prezentowany przez OSP z Nakła Śląskiego.W wystawie uczestniczyli Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląkiego im. Jana Buriga oraz LKS „Orzeł”.

Dnia 28 października zmarł były premier Tadeusz Mazowiecki.

Dnia 3 listopada zmarł legendarny piłkarz Ruchu Chorzów i reprezentant Polski Gerard Cieślik. W klubie strzelił 167 bramek.

Zostało odremontowane przez Urząd Gminy w Świerklańcu ogrodzenie oraz podstawa pod figurą Krzyża przy ulicy Orzechowskiej.

Ze sportu:

W połowie listopada w rumuńskiej Oradeii odbyły się mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin/Shinkyokushin w kategoriach młodzieżowych do lat 22 i kadetów w wieku 15-16 lat z udziałem czterystu zawodników z dwudziestu jeden krajów. Złoty medal wywalczyła mieszkanka Nakła Śląskiego Marta Lubos w kategorii do 55 kilogramów kobiet w wieku do 22 lat.

 

Przedszkole – przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego na rok szkolny 2013/2014 został wybrany Piotr Paruzel.

Szkoła podstawowa i gimnazjum – przewodniczącą komitetu rodzicielskiego na rok 2013/2014 została po raz kolejny Agnieszka Fojcik.

 

Ze sportu:

Dnia 14 grudnia w Radzionkowie zostały rozegrane XXIV Mistrzostwa Polski Młodzieżowców do lat 21 Karate Kyokushin. Marta Lubos wywalczyła dwa medale – złoto w Kumite w wadze do 55 kilogramów i srebro w lekkim kontakcie open.

Święta Bożego Narodzenia bez śniegu, temperatura w dzień plus 10 stopni. Cały grudzień był wyjątkowo ciepły w całym kraju – na trawnikach zakwitły stokrotki .

Sytuacja w kraju nieco się pogorszyła w stosunku do 2012 roku – bezrobocie – 13,2. W wielu rejonach kraju przechodziły silne wichury, które wyrządziły dużo strat. Wzrost gospodarczy tylko – 1,3.

W 2013 roku upadło Koło Hodowców Polskiego Związku Gołębi Pocztowych w Nakle Śląskim. Pozostało tylko czterech członów których zapisano do Koła w Świerklańcu, panowie Fojcik, Banaś, Dulski i Idzik.

Została otwarta nowa restauracja „Różany Kącik” w miejsce „Mexicano El Grecco” przy ulicy Głównej.

Po zlikwidowaniu „Różanego Kącika” powstałą wytwórnia pizzy pod nazwą „Sempre”

Został otwarty sklep chemiczno-odzieżowy w miejsce sklepu spożywczego przy ulicy Dworcowej, własność Świderski Bogusław.

 

Fundusz Sołecki za 2013 rok:

Na placu zabaw przy boisku sportowym LKS „Orzeł” wybudowano altanę biesiadną – koszy 4772,50 zł.

Zagospodarowano skwer koło Ośrodka Zdrowia – koszt 5976,81 zł.

Prace porządkowe na terenie stawu Hertzog – koszt 12 000 zł.

Prace wykonywane przez Urząd Gminy Świerklaniec:

Wykonano modernizacje ogrodzenia i schodów przy krzyżu, ul. Orzechowska – wartość wykonywanych prac – 39 754 zł.

Zakupiono i zamontowano dwie bramki stałe wraz z siatkami oraz jedną bramkę przenośną za kwotę 9 626 zł. na boisku sportowym LKS „Orzeł”.

Na ulicy Wapienniki zamontowano pięć sztuk wysięgników oświetleniowych jednoramiennych i dwa wysięgniki dwuramienne, oraz linie energetyczną napowierzchną długości 287 metrów.

Zabudowano podjazd do budynku byłej Rady Osiedlowej dla osób niepełnosprawnych.

 

Ze sportu:

Marta Lubos na rozegranych w Płocku 21 grudnia XIV Mistrzostw Polski Seniorów, w kategorii otwartej Karate wywalczyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski.

Parafia:

Remont całego dachu na kościele.

Mycie elewacji kościoła.

Renowacja ławek w kościele i konfesjonałach.

Zakupiono trzy ornaty, kielich mszalny, świeczniki, cztery ławki, wykonano tablice z historią kościoła

Pracę nad nowymi żaluzjami na wieże do kościoła.

Renowacja figury Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.

Statystyka parafialna:

Urodzonych – 35.

Chrzty – 35 (chłopcy -18, dziewczynki – 17).

Zmarło 41 osób (mężczyzn -24, kobiety – 17).

Bierzmowanie – 36 osób.

Śluby – 7.

Parafia liczy 3700 wiernych. Udział w niedzielnych mszach świętych – 1330.

Rozdzielono Komunii Świętych 58 000.

I Komunia Święta – 39 osób (chłopcy – 18, dziewczynki – 21).

Ludność Nakła Śląskiego według USC Świerklaniec w roku 2013 wyniosła ogółem 3815, z tego kobiet – 1953, mężczyzn – 1862.

Filia biblioteki w Nakle Śląskim:

  1. Spotkanie z Kingą Paruzel, finalistką programu „MasterChef”, mieszkanką Zbrosławic.

  2. Spotkanie autorskie z Marią Czubaszek, satyryczką, autorką tekstów piosenek, scenarzystką, dziennikarką i felietonistką.

  3. Spotkanie z Edwardem Lutczynem, wybitnym rysownikiem, artystą-plastykiem i karykaturzystą.

  4. Spotkanie z Renatą Piątkowską, pisarką, autorką książek dla dzieci.

  5. Spotkanie z Dariuszem Rusinem, podróżnikiem.

 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com