Image1\
Spotkania Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 20:00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Głównej 52 w Nakle Śląskim. Zapraszamy!
 

Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śl. - Aktualności

W dniach 11 i 12 czerwca, w ramach swojej działalności statutowej, Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga zorganizowało wycieczki „Ważniejsze zabytki Nakła Śląskiego” dla uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej w Nakle Śląskim.
Zwiedzanie zaczęliśmy od omówienia w klasie najważniejszych historycznie miejsc w naszej miejscowości. Następne uczniowie, wraz ze swoim przewodnikiem (i jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga) panem Januszem Jurkiem, udali się do pałacowego parku oraz kościoła parafialnego w Nakle Śląskim. Na terenie kościelnym uczestnicy zapoznali się z historią groty, mauzoleum i kościoła, który w tym roku obchodzi 125-lecie konsekracji.
Była to także niepowtarzalna okazja, by znaleźć się na dachu kościoła, aby obejrzeć okolicę.

Z kolei 15 czerwca z okazji V Dni Gminy Świerklaniec oraz 125-lecia kościoła pw. Najświętszego Serca pana Jezusa w Nakle Śląskim odbył się spacer pod nazwą „Nakielskimi szlakami kultury po zabytkach Nakła Śląskiego”.
Podczas spaceru uczestnicy odwiedzili Kapliczkę św. Jakuba, budynki straży pożarnej w Nakle Śląskim, klasztor boromeuszek, pałac oraz teren przykościelny. Zobaczyliśmy grotę, mauzoleum rodziny Henckel von Donnersmarck oraz kościół. W tym ostatnim uczestnicy spaceru mogli z bliska przyjrzeć się ołtarzowi oraz wejść na strych budynku.
Podczas zwiedzania omówiono historię Nakła Śląskiego oraz poszczególnych zabytków. Przewodnikiem był członek Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga – pan Janusz Jurek.

 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com